Publikováno 5. října 2023

11 tipů, co vidět v Bruselu: Památky, zábava a jídlo

11 tipů, co vidět v Bruselu: Památky, zábava a jídlo

Brusel je známý především jako sídlo NATO, nachází se zde ale mnoho krásných míst, které stojí za zmínku. O těch nejzajímavějších jsem napsala v tomto článku, kde sdílím 11 tipů, co vidět a navštívit v Bruselu. Zaměříme se na památky, zábavu i dobré jídlo.

  • V Bruselu nevynechejte návštěvu bruselského náměstí, navštivte slavné Atomium a také sochu čůrajícího chlapečka, což je jeden ze symbolů Bruselu.
  • Pokud vás zajímá také místní gastronomie, ochutnejte slávky, belgickou čokoládu a vafle. Ochutnejte také pivo.
  • V Belgii není až tolik památek, za to existuje spousta míst, kde se můžete procházet nebo si dopřát piknik. Projděte se například po opatství Abbaye de la Cambre.

11 tipů, co vidět v Bruselu: památky, zábava a jídlo

Vyrážíte do Bruselu a nevíte, kam se podívat, jaké místní dobroty ochutnat a nebo kam si zajít na kouzelnou procházku? Podívejte se na tipy, které jsem sepsala v následujících řádcích. Začneme pěkně od začátku, na bruselském náměstí.

1) Bruselské náměstí

Nádherné dlážděné náměstí zapsané na seznamu Unesco, obklopené pozlacenými cechovními domy, které byly kdysi sídlem městských obchodníků – to je ve zkratce Bruselské náměstí.

Brusel neoplývá mnoha památkami, takže náměstí je jedno z míst, které byste určitě měli navštívit. V průběhu staletí bylo vypáleno, vybombardováno a znovu postaveno, ale objevilo se stejně velkolepé jako kdykoli předtím.

2) Atomium

Vaše další kroky by v Bruselu měly vést k velkolepé stříbrné konstrukci postavené pro Světovou výstavu v roce 1958, navrženou v podobě krystalu železa zvětšeného 165 miliardkrát.

Atomium se může pyšnit svou originalitou. Tuto památku byste jen těžko hledali v jiných zemích, proto jsem ji zařadila mezi místa, které by měl každý v Bruselu vidět. V pěti z devíti kulovitých místností se konají výstavy na nejrůznější témata od historie letecké dopravy až po surrealistické umění Reného Magritta, které spojují eskalátory v úzkých spojovacích trubkách (není to nic, co bych doporučovala klaustrofobikům). V parku, který se nachází kolem Atomia, si můžete užít třeba piknik.

3) Socha čůrajícího chlapečka

Tato tak trochu bizarní socha je ve skutečnosti symbolem Bruselu. Socha do fontány čůrajícího chlapečka byla původně vytvořena v roce 1619, takže se jedná o historickou památku. Jelikož byla socha několikrát ukradena, tak ta současná pochází z roku 1965.

Socha bývá při některých příležitostech oblékána do kostýmů, což možná působí ještě zvláštněji. Není jisté, proč socha vznikla, ale existují dvě legendy – v obou případech existoval chlapeček, který zachránil zemi obléhanou vojsky.

4) Ochutnejte vafle v Maison Dandoy

Ochutnat vafle v Bruselu je tak trochu nutnost. Vyzkoušejte je v podniku jménem Maison Dandoy, který existuje už od roku 1829. Narozdíl od různých belgických stánků se vafle v Maison Dandoy podávají čerstvé a ne jen opětovně ohřáté.

5) Černá věž

Středověká černá věž pochází z počátku 13. století. Tehdy byla součástí hradeb v Bruselu a nyní se jedná o jednu z mála dochovaných památek původního opevnění města. Oblíbená je ale i proto, že kolem ní během 800 let vyrostly moderní budovy a věž působí skutečně tak, jako by se snad na místě najednou zjevila z úplně jiné doby.

6) Opatství Abbaye de la Cambre

V roce 1200 zde cisterciácké jeptišky založily opatství, které bylo později v 16. století zničeno, ale poté obnoveno. Nyní se zde nachází Národní geografický institut a umělecká škola, ale hlavně je to místo pro klidnou procházku v krásných francouzských zahradách a u bývalého klášterního kostelu.

7) Poznejte příběh čokolády

Co by to bylo za návštěvu Bruselu, kdybyste se nedozvěděli něco nového o lahodné a kvalitní belgické čokoládě? V muzeu Choco Story Brussels se dozvíte zajímavosti o historii čokolády od dob, kdy kakaovník používali Mayové a Aztékové, až po současnost. Kromě toho vám také předvedou jak se čokoláda z kakaových bobů vyrábí a můžete zdarma ochutnat lahodné belgické pralinky.

8) Nákupní pasáž Royal Gallery Saint-Hubert

Jakmile už budete mít památek po krk, vyražte objevovat místní zboží do nákupní pasáže Royal Gallery Saint-Hubert, která byla otevřena už v roce 1847. Pasáž je dlouhá 213 metrů a svým vzhledem připomíná ty italské, například nákupní pasáž Viktora Emanuela II.

9) Archeologické naleziště Coudenberg Palace

Velmi zajímavým místem v Bruselu je archeologické naleziště, ve kterém bylo v 80. letech 20. století objeveno mnoho cenných památek. Těmi jsou sklepy a tunely bývalého bruselského paláce a navíc i zapomenuté ulice, které byly po staletí pohřbeny pod městem.

10) Bazilika Sacré-Coeur

Stavba baziliky Sacré-Coeur byla zahájena v roce 1905, a to při příležitosti 75. výročí založení země. Stavba trvala dlouho, dokončena byla až v roce 1970. Možná i proto se v jejím vzhledu mísí několik stylů.

11) Okolí zámku Château Royal

Nádherný zámek Château Royal přímo vybízí k procházce po pěších stezkách s výhledem na zajímavé památky (například. pomník Leopolda I.). Samotný zámek bohužel není přístupný veřejnosti, ale vzhledem ke krásám k jeho okolí to až tolik nevadí.

Nejčastější otázky

❓Kolik dnů stačí na návštěvu Bruselu?

K prozkoumání Bruselu by vám měly bohatě postačit tři dny. Do Bruselu ale můžete vyrazit i na 2 či 4 dny a déle, záleží hlavně na vašich preferencích a na tom, jestli chcete na prohlídku města dostatek času a klid.

❓Kolik v Bruselu stojí káva?

Cena kávy se může výrazně lišit podle podniku, který navštívíte, ale většinou se cena pohybuje od 2,5 do 3 €.

❓Jaká jsou jídla typická pro Brusel a Belgii?

V Bruselu byste si neměli nechat ujít ochutnávku slávek, vaflí či belgické čokolády. V Belgii mají také dobré pivo.

Užitečné odkazy:

Nejlepší věci, které můžete podniknout v Bruselu [EN] – traveladdict.net

Turistické atrakce v Bruselu [EN] – planetware.com

Autor článku

Klára Roubová

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.

error: Content is protected !!