Publikováno 4. října 2023

10 tipů, co vidět a navštívit v Budapešti: Památky, zábava a jídlo

10 tipů, co vidět a navštívit v Budapešti: Památky, zábava a jídlo

Budapešť, maďarská metropole ležící na březích řeky Dunaje, je městem, které spojuje historickou eleganci s moderním životním stylem. V tomto článku prozradím, co můžete vidět a navštívit v Budapešti.

  • Nenechte si ujít nejzajímavější památky, mezi které patří například budova parlamentu nebo Bazilika svatého Štěpána.
  • Pokud chcete ochutnat to nejlepší místní jídlo, navštivte Central Market Hall, což je tržiště, kde můžete ochutnat všechny maďarské speciality.
  • Pokud si chcete užít trochu luxusu, navštivte nejprestižnější maďarskou kavárnu New York Café, která má impozantní interiér.

Co vidět a navštívit v Budapešti

V Budapešti se nachází spousta památek, zajímavých podniků a míst, které stojí za návštěvu. Rozhodla jsem se je sepsat do článku a vzniklo těchto 10 tipů, co vidět a navštívit v Budapešti.

1) Budínský hrad

Budínský hrad byl dříve sídlem uherských králů, dnes funguje primárně jako muzeum, Národní galerie a nachází se zde také Széchényiho knihovna. Na Budínský hrad se dostanete lanovkou z náměstí Clark Ádám tér. Můžete si zajít také na vyhlídkovou terasu, odkud je nádherný výhled na kopuli.

2) Procházka podél Dunaje

Dunaj vymezuje a rozděluje Budapešť na dvě části, Budín a Pešť. Tato široká řeka je propojena řadou krásných mostů a brázdí ji výletní lodě, bárky, ohnivě červené motorové čluny a vodní linky městské dopravní sítě.

Užijte si procházku podél Dunaje kdykoliv během dne, ale nenechte si ujít jeho třpytivé odlesky i večer, kdy je nádherně osvětlené celé město.

3) New York Café

New York Café je nejprestižnější kavárna v Budapešti pocházející z z 90. let 19. století. Sama kavárna se považuje za nejkrásnější na světě. Pod křišťálovými lustry, uprostřed mramoru a zrcadel podává cappuccino z 24karátového zlata. Za to vše se samozřejmě platí a je třeba počítat s dobou čekání ve frontě, než se uvolní stůl – a samozřejmě také s cenami, které nejsou nízké.

4) Dům hrůzy

Tento Dům hrůzy (označován také jako Dům teroru) kdysi vzbuzoval strach jako sídlo komunistické tajné policie, která za jeho zdmi mučila a zabíjela své oběti. Od roku 2002 je v této elegantní vile umístěno dojemné muzeum, které uctívá památku obětí, jež po odvedení sem už nikdo nikdy nespatřil.

5) Bar Szimpla Kert

Szimpla Kert je původní budapešťský ruin bar, který udává tón mnoha dalším, jež ho následovaly. Zdobí rozlehlou, zchátralou budovu s otevřeným nádvořím a labyrintem místností, s eklektickým nábytkem, výstředními uměleckými díly a pohádkovými světly. Pravidelně se zde střídají dýdžejové a živá vystoupení a bývá to místo pro zahraniční návštěvníky večírků.

6) Boty na břehu Dunaje

Strohý a dojemný památník 3500 obětí, z nichž mnozí byli Židé, kterým příslušníci maďarské fašistické policie Strany šípových křížů na konci první světové války nařídili, aby si před zastřelením na tomto místě sundali boty.

7) Bazilika svatého Štěpána

V bazilice, která je největším kostelem v Budapešti, je uložen jeden z nejposvátnějších maďarských pokladů, mumifikovaná pravá ruka svatého Štěpána, zakladatele státu z roku 1000.

Toto místo byste si neměli nechat ujít zejména kvůli monumentální neoklasicistní architektuře pod 96 metrů vysokou kopulí, kterou uvnitř lemují zdobné náboženské reliéfy. Můžete také vyjet výtahem na kopuli, odkud je nádherný výhled.

8) Central Market Hall (Great Market Hall)

Nádherně zrekonstruovaná tržnice v novogotické budově, kde se kdysi po vodní cestě dováželo zboží přímo z Dunaje, přímo vybízí k návštěvě. Kromě architektonického zážitku je to také jediná zastávka pro nákupy suvenýrů na poslední den, jako je paprika, salám, víno a maďarské lihoviny.

9) Prohlídka budovy parlamentu

Zajděte si na 45minutovou prohlídku budovy maďarského parlamentu, jedné z nejznámějších památek. Čeká vás velkolepý výhled na Dunaj!

Tato budova má neskutečných 691 místností a byla postavena na konci 19. století, kdy Maďarsko stálo v čele obrovské evropské říše – a to je také vysvětlení, proč má tak velkolepou architekturu. V budově najdete maďarské korunovační klenoty, které střeží maďarští vojáci se šavlemi.

10) Muzeum výtvarných umění

Zajímá vás umění? Pak si nenechte ujít nejprestižnější maďarskou sbírku výtvarného umění v muzeu, které bylo v roce 2018 rekonstruováno. Najdete v ní dokonce i velký výběr artefaktů ze starověkého Egypta, Řecka a Říma.

Nejčastější otázky

❓Jaká je měna v Budapešti?

Měnovou jednotkou v Budapešti a v celém Maďarsku je maďarský forint (HUF). 1 česká koruna odpovídá přibližně 15 maďarským forintům.

❓Jaký suvenýr si odvézt z Budapešti?

Typickými suvenýry z Budapešti jsou například maďarský porcelán, tradiční ručně malované vázy, vína z maďarských vinic, a suvenýry spojené s termálními lázněmi.

❓Jaké jsou nejznámější termální lázně v Budapešti?

Nejznámějšími termálními lázněmi v Budapešti jsou Széchenyi Thermal Bath, Gellért Thermal Bath a Rudas Thermal Bath.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.