Publikováno 10. srpna 2023

10 tipů, co vidět a dělat v Miláně: Památky, muzea i nákupy

10 tipů, co vidět a dělat v Miláně: Památky, muzea i nákupy

Miláno je považováno především za hlavní město módy a nakupování, nabízí ale mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Všechna tato místa stihnete navštívit i v případě, že plánujete navštívit Miláno třeba jen na 3 dny.

  • V Miláně byste neměli minout majestátní Katedrálu Duomo di Milano, která je 3. největší katedrálou na světě
  • Nezapomeňte si v rušném městě udělat pauzu v přírodě, kterou najdete v městském parku Sempione
  • Pokud se zajímáte o umění, neměla by vám ujít návštěva kostelu Santa Maria delle Grazie, kde se nachází slavný obraz Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.

Co vidět v Miláně:

Koupili jste si letenky do Milána, vzali si dovolenou v práci, ale zatím netušíte, co byste měli vidět v Miláně, kam si zajít a co rozhodně neminout? Pak si přečtěte následující řádky, kde jsem se podělila o 10 tipů, co vidět a dělat v Miláně, díky kterým budete mít jasno.

1) Katedrála Narození Panny Marie (Duomo di Milano)

Katedrála je v Miláně pochopitelně ta nejdůležitější věc, kterou zkrátka musíte navštívit. Žádná fotka nedokáže vystihnout to, jak majestátní a dechberoucí katedrála je – jedná se o třetí největší katedrálu na světě! Tento symbol města se nachází na náměstí Piazza del Duomo, které je historickým centrem a nejlepším výchozím bodem pro pobyt v Miláně.

Stavba milánské katedrály, která byla zahájena v roce 1386, trvala téměř 500 let. Byla dokončena na příkaz Napoleona Bonaparta, který se zde bezpodmínečně chtěl nechat korunovat italským králem.

Doporučuji katedrálu navštívit, protože zevnitř se vám na naskytne unikátní pohled, který stojí za návštěvu. Uvidíte například 52 sloupů, z nichž každý představuje jeden týden v roce. Obdivovat můžete také sarkofágy a hrobky několika arcibiskupů a krucifix, který vytvořil sám mistr Leonardo da Vinci! Vrcholem návštěvy je však možnost vyjít na terasu katedrály. Odtud je totiž úchvatný výhled na Miláno.

2) Nákupní galerie: La Galleria Vittorio Emanuele II

V La Galleria Vittorio Emanuele II se nachází plno luxusních obchodů a restaurací, které jsou většinou plné k prasknutí. Rozhodně se sem ale vydejte i v případě, pokud si zrovna neplánujete koupit kabelku za desetitisíce. Jedná se totiž o velmi zajímavou památku, která je velice fotogenická.

Nachází se zde totiž nádherné arkády a kopule ze skla a železa. Tato galerie je považována za jednu z nejkrásnějších v Evropě, proto si ji během své cesty do Itálie nenechte ujít. Nachází se jen pár kroků od katedrály Duomo di Milano.

3) Hrad Sforza

Pokud se z náměstí Piazza del Duomo vydáte ulicí Via Dante, dostanete se přímo k hlavnímu vchodu do hradu Sforza, další ikonické památky Milána. Ano, hádáte správně – tento velmi působivý hrad se nachází v centru města.

Byl postaven v roce 1358 slavným rodem Visconziů na ochranu a obranu města před jeho nepřítelem, Benátkami. Byl několikrát zničen a přestavěn a proslavil se tím, že v období renesance hostil dílny Leonarda da Vinciho.

4) Park Sempione

Hned za hradem Sforza najdete zelené plíce města. Parco Sempione je největším veřejným parkem v Miláně a je ideálním místem k odpočinku. Kupte si dobré italské jídlo a něco k pití a užijte si svou chvíli pohody.

5) Kostel Santa Maria delle Grazie

Nejslavnější milánský kostel Santa Maria delle Grazie je bezpochyby známý zejména proto, že se v něm nachází jedno z nejkrásnějších mistrovských děl všech dob, obraz Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.

Leonardo da Vinci namaloval Poslední večeři v refektáři kláštera Tisíce turistů každoročně přijíždějí obdivovat tento obraz představující poslední jídlo Ježíše Krista.

6) Kanály Navigli

Dalším místem, které byste v Miláně neměli vynechat, je čtvrť Navigli protkaná kanály. Je to skutečně ta nejmalebnější část Milána! Původně tento systém kanálů spojoval řeku Pád s jezery v regionu. Sloužily k přepravě zboží a zásobování Milána vodou. I v tomto případě vymyslel systém hrází a zdymadel Leonardo da Vinci. Těmito kanály byl přepravován dokonce i mramor, který se použil na stavbu milánské katedrály. A na takovém místě, kde vznikala významná historie, prostě chcete být!

Tip: Nejvíc si procházku podél kanálů Navigli užijete při západu slunce.

7) Náměstí Piazza Affari

Pokud budete mít během svého pobytu v Miláně čas, vydejte se na toto obchodní náměstí a obdivujte jedinečnou památku, která však někoho může pohoršit.

Na náměstí Piazza Affari se před sídlem milánské burzy nachází nádherná jedenáctimetrová mramorová socha představující obří prostředníček. Sochu vytvořil italský sochař Maurizio Cattelan, aby se vysmíval finanční instituci. Byla kritizována a po několika měsících měla být odstraněna, ale prozatím je od roku 2010 stále na svém místě.

8) Čínská čtvrť v Miláně

Málokdo to ví, ale v Miláně existuje čínská čtvrť. Jen nečekejte čínskou čtvrť velikosti New Yorku nebo dokonce Montrealu, tato je poměrně malá.

Najdete zde však spoustu obchodů se šperky za bezkonkurenční ceny. A pokud si chcete koupit čínské nudle nebo asijské potraviny, je to pravděpodobně nejlepší místo, kde je seženete.

9) Muzeum vědy a techniky Leonarda da Vinciho

Museo nazionale della Scienza e della Tecnologia „Leonardo Da Vinci“

Město Milán věnovalo Leonardu da Vincimu obrovské muzeum: Muzeum vědy a techniky Leonarda da Vinciho. Je to jedna z nejlepších milánských turistických atrakcí.

Muzeum se nachází v bývalém klášteře ze 16. století a vystavuje více než třicet modelů rekonstruujících odvážné vynálezy Leonarda da Vinciho, od válečných strojů až po měřicí přístroje. Expozice věnovaná Leonardu da Vincimu je jen malou částí tohoto gigantického muzea. V několika patrech objevíte letectví, železniční dopravu, automobilismus, námořní dopravu, vesmír, komunikace a mnoho dalších.

10) Nákupy v Miláně

Milovníci módy mohou jásat! V Miláně si totiž užijete nakupování jako nikde jinde. Není však pravidlem, že musíte nakupovat jen luxusní věci, z jejichž cen by se vám možná zatočila hlava. V Miláně je taky spousta outletů a sekáčů, kde nakoupíte (dokonce i ty luxusní věci) za hubičku!

Milovníkům nakupování doporučujeme vydat se do čtyřúhelníku módy, který tvoří následující 4 ulice: Via Montenapoleone, Via della Spiga, Via Sant’Andrea a Via Manzoni. Z těch levnějších obchodů doporučuji navštívit The Highline Outlet, který se nachází v centru Milána. Najdete tam spoustu značek za zvýhodněné ceny.

Často kladené dotazy

❓Stačí 3 dny na návštěvu Milána?

Nejdůležitější památky byste stihli obejít i za jeden či dva dny, ale 3 dny jsou pro návštěvu Milána naprosto ideální. Budete mít možnost zažít více z toho, co toto báječné město nabízí.

❓Domluvím se v Miláně anglicky?

Ano, v Miláně se samozřejmě domluvíte anglicky. Pochopitelně ale ne každý umí anglicky, ale s tím je třeba počítat v každé zemi.

❓Je Milán drahé město?

Milán je poměrně drahé město, ceny jsou pochopitelně vyšší kvůli tomu, že zde jezdí mnoho turistů. Ceny potravin jsou tam o něco vyšší, než u nás v Česku.

4.3/5 - (3 votes)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.