Publikováno 3. září 2023

Jak rychle posílit imunitu (nejen) na podzim a v zimě

Jak rychle posílit imunitu (nejen) na podzim a v zimě

Ať už je jaro, léto, chladný podzim nebo mrazivá zima, vaše imunita dostává v těchto měsících pořádně zabrat. Zajímá vás, jak rychle posílit imunitu? Potřebujete poradit, jaké užívat vitamíny? To a ještě více se dozvíte v následujících řádcích.

 • Imunitu přirozeně posílíte například kvalitním spánkem, výživným jídlem a přijímáním fermentovaných potravin či probiotik
 • Své zdraví rychleji upevníte vhodnými doplňky stravy, mezi které patří správný výběr vitamínu C a D a nebo můžete zvolit multivitamín, který obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály. V článku jsem představila ty nejúčinnější z nich.

Jak přirozeně posílit imunitu

Naše imunita dostává zabrat nejen na podzim a v zimě, ale klidně i v létě – jen jiným způsobem (například klimatizací). Je na nás, abychom se snažili posílit svou imunitu a ideálně každý den pro sebe něco udělat. Dlouhodobě nejlepším způsobem, jak posílit imunitu je užívání doplňků stravy, můžete však vyzkoušet i různé babské rady.

1) Dopřávejte si dostatek spánku

Jak byste mohli být zdraví a mít silnou imunitu, kdybyste si nedopřávali dostatek spánku? Ano, ten je skutečně klíčový. Každý den spěte 7-9 hodin a zejména v zimě se o cenný spánek neokrádejte. Studie potvrdila, že při nedostatku spánku (méně než 6 hodin) hrozí vyšší pravděpodobnost nachlazení.

2) Jezte sezónně a zaměřte se na rostlinnou stravu

Ovoce, zelenina, ořechy, semena a luštěniny. To vše vám může pomoct posílit imunitu, protože jsou bohaté na živiny a antioxidanty, které vám mohou poskytnout výhodu proti škodlivým bakteriím.

Proto si každý den dopřejte bohatou porci ovoce a zeleniny, dejte si hrst ořechů a uvařte si třeba luštěninovou polévku. Vaše imunita bude jásat!

Tělo ocení, pokud budete jíst sezónně. V létě je k dispozici úroda ze zahrádky, na podzim a v zimě si dopřávejte brambory, jablka, pórek a další.

3) Jezte fermentované potraviny nebo užívejte probiotika

Fermentované (kvašené) potraviny a nápoje podporují naše střeva a trávení. Mezi tyto potraviny patří jogurt, kysané zelí, kimči a kefír. Výzkumy naznačují, že prosperující síť střevních bakterií může pomoci vašim imunitním buňkám rozlišovat mezi normálními, zdravými buňkami a škodlivými vetřelci.

Pokud vám fermentované potraviny nechutnají, můžete je nahradit doplňky stravy zvanými probiotika. Ty totiž obsahují v každé kapsli až několik miliard živých mikroorganismů, které vám dají do pořádku střeva, trávení a posílí celkovou obranyschopnost. Vhodné jsou také například trávicí enzymy.

4) Omezte přidané cukry

Pokud si rádi pochutnáváte na různých cukrovinkách a vlastně na čemkoliv, co obsahuje přidaný cukr, pak tuto konzumaci omezte. S cukrem by se to nemělo přehánět a na posílení imunity vám to rozhodně nepřidá. Jednoduché cukry snižují schopnost bílých krvinek pohlcovat škodlivé bakterie. Člověk by měl omezit příjem cukru na méně než 5 % denních kalorií, což odpovídá zhruba dvěma polévkovým lžícím (25 gramům).

imunita, jak posílit imunitu, nachlazení, zdraví, doplňky stravy, vitamíny
Vitamíny jsou důležitou součástí na cestě za silnou imunitou

Jak rychle posílit imunitu: Nejlepší doplňky stravy

Pokud dobře jíte a přesto vaše imunita pokulhává, je nejspíš na čase si pořídit kvalitní doplňky stravy, díky kterým bude vaše imunita jako ze železa – a nebo se k tomu minimálně přiblížíte. V následujících řádcích najdete ty nejdůležitější vitamíny pro posílení imunity.

Dr. Swiss Vitamín C (500 mg) – 100 kapslí

Vitamín C je klíčový pro posílení imunity, snížení únavy a kromě toho se užívá také v době zvýšené psychické zátěži. Je vhodné jej užívat celoročně, v zimních měsících je jeho užívání ještě důležitější, a to hlavně v případě, pokud v tomto období trpíte na únavu a stres. Jestliže jej nepřijímáte dostatek, brzy se to projeví – tělo si totiž vitamín C neumí samo vyrobit.

Vitamín C od značky Dr. Swiss jsem vybrala, protože obsahuje vysoce účinný vitamín C a nejkvalitnější suroviny a přesto je dostupný za přijatelnou cenu. Pokud potřebujete opravdu silný vitamín C, pak můžete vyzkoušet Dr. Swiss lipozomální vitamín C, který funguje na principu postupného uvolňování přímo do krve.

Výhody:

 • Vitamín C od značky Dr. Swiss obsahuje pouze špičkové suroviny, takže víte, co si pouštíte do těla

Nevýhody:

 • Pro pokrytí denní dávky je nutné užívat dvě kapsle
Dr. Swiss Vitamín C 500 mg Orientační cena: 159 Kč Podívat se na produkt

Advance Vitamin K2+D3 – 60 tablet

Podle lékařů má v Česku drtivá většina lidí nedostatek vitamínu D, přitom je tolik potřebný pro správné fungování našeho těla. Potřebujeme ho pro naše zuby, kosti, ale také pro posílení imunity, potlačení únavy a uvolnění svalů. V létě čerpáme vitamín D mimo jiné i ze slunce, to se však v zimě neukazuje tak často, aby nám stačil. Právě v tuto dobu je nezbytné jej do těla dostávat pomocí doplňků stravy.

Jako nejlepší vitamín D jsem zvolila Advance Vitamin K2+D3 60 tablet, protože se jedná o kombinaci vitamínu K2, vitamínu D3, vápníku a rybího oleje. Tyto složky společně účinkují nejlépe, díky čemuž budete vědět, že jste pro své zdraví udělali maximum. Vitamín D je možné užívat také spolu s horčíkem.

Výhody:

 • Spolu s vitamínem D je zde obsažen také vitamín K2, vápník a rybí tuk

Nevýhody:

 • Vitamín neobsahuje navíc hořčík, takže je nutné jej v případě potřeby užívat zvlášť
Advance Vitamin K2+D3 60 tablet Orientační cena: 359 Kč Podívat se na produkt →

Reflex Nutrition Nexgen® PRO Multivitamín – 90 kapslí

Pokud nesnášíte polykání desítek různých prášků a pilulek, pořiďte si kvalitní multivitamín. Mezi nejlépe hodnocené patří Reflex Nutrition Nexgen® PRO 90 kapslí, díky kterému jednou tabletou vyřešíte denní dávku všech důležitých vitamínů a minerálů. Balení 90 kapslí vám při každodenním užívání vystačí na tři měsíce, ale v nabídce je i 60 nebo 120 kapslí.

Tyto vitamíny sama užívám a oceňuji zejména to, že obsahují kromě samotných vitamínů a minerálů i probiotika, která jsou velice užitečná pro střeva a trávení. Za menší nevýhodu považuju to, že je tobolka poměrně velká a někomu může být nepříjemná na spolknutí. Na druhou stranu se to dá vzhledem k velkému obsahu vitamínů a minerálů pochopit.

Výhody:

 • Denní dávka vitamínů v jedné tobolce
 • Kromě vitamínů obsahuje také minerály a probiotika
 • Výhodná cena

Nevýhody:

 • Pro někoho může být tobolka příliš velká na spolknutí
Reflex Nutrition Multivitamín 90 kapslí Orientační cena: 439 Kč Podívat se na produkt →

Aporosa Kyselina listová +B12, +B6 – 120 tablet

Kyselina listová je vhodná pro podporu imunity a navíc snižuje míru únavy a vyčerpání, které se mohou zejména v zimě zdát nekonečné. Označuje se také jako vitamín B9 a můžete jej i v tomto případě užívat ve formě doplňku stravy. Pokud má člověk nedostatek kyseliny listové, může se to projevovat také zimomřivostí, bolestmi hlavy a dokonce i dušností.

Jako ten nejlepší doplněk stravy jsem v tomto případě vybrala kyselinu listovou od značky Aporosa, protože obsahuje i další vitamíny skupiny B navíc.

Výhody:

 • Velké balení a výhodná cena
 • Doporučuje se užívat budoucím maminkám

Nevýhody:

 • Žádné jsem neobjevila
Aporosa Kyselina listová – 120 tablet Orientační cena: 129 Kč Podívat se na produkt →

Užitečné odkazy:

7 tipů, jak posílit imunitní systém – benu.cz

9 způsobů, jak posílit přirozenou obranyschopnost těla [EN] – healthline.com

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Klára Roubová

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.

error: Content is protected !!