Publikováno 31. ledna 2024

11 tipů, co vidět v Maroku: Památky, zábava a příroda

11 tipů, co vidět v Maroku: Památky, zábava a příroda

Maroko je krásné místo, kde se nachází spousta cenných památek zapsaných na seznamu UNESCO, trhů, barevných domů a spousty dalšího. V tomto článku jsem připravila 11 tipů, co vidět v Maroku.

11 tipů, co vidět v Maroku: Památky, zábava a příroda

Maroko je ideální místo na prozkoumávání všeho možného. Je to země bohatá na historii a kulturu, ale také se může chlubit krásnou přírodou, jako jsou například vodopády Ouzoud. Můžete se vydat také na hory do pohoří Atlas, nebo prozkoumat město Casablanca. Pojďte se podívat na 11 tipů, co vidět v Maroku a naplánujte si svůj nezapomenutelný výlet.

1) Navštivte hlavní město Rabat

Rabat má všechny vlastnosti velkého marockého města, od čtvrti Medina až po různé zajímavé trhy. V hlavním městě Rabat nepotkáte tolik turistů, ale přesto se jedná o nádherné místo, které je jako stvořené k prozkoumání.

Ideálním výchozím bodem je původní opevněné město Medina. Jeho klikaté uličky jsou soustředěny kolem starého trhu a ulic, jako je Rue des Consuls a Rue Souiqas (hlavní oblast trhu). Oblast je také domovem památek, jako je Kasbah Udayas (opevněná část města) a Velká mešita.

Vedle mediny se nachází Ville Nouvelle, což je centrální část města, kterou postavili Francouzi během protektorátu (zhruba od roku 1912 do 30. let 20. století). V této oblasti se nacházejí další hlavní památky, včetně Muzea moderního a současného umění Mohameda VI. a Hassan Tower (minaret mešity z 12. století). K dispozici je také pláž ve stínu kasbah, úsek čistého jemného písku, kde si můžete díky vlnám užít úžasné surfování, ale i odpočinek.

2) Prozkoumejte Marrákeš

Marrákeš je živou směsí moderního marockého života a historických vlivů. Náměstí Jemaa el-Fna je ústředním bodem, kde se pohledy na živé stánky na trhu setkávají s bzukotem smlouvání lidí a hudbou různých pouličních umělců. Na náměstí shlíží mešita Koutoubia, jedna z nejznámějších památek města. Při procházce městem toho ale uvidíte mnohem více – třeba palác Bahia, starověké Saadské hrobky a ruiny paláce El Badi. To jsou nejlepší věci, co můžete vidět v Marrákeši.

3) Obdivujte architekturu v Casablance

Casablanca je největším městěm Maroka. Má kosmopolitnější atmosféru, k níž přispívá směs jeho vlastní minulosti a nedávné historie, která je bytostně spjata se západním světem. Obzvláště viditelné je zde francouzské dědictví (kino ve stylu Art Deco Rialto, zelené prostranství v parku Arabské ligy či kostel Notre Dame a katedrála Sacre Couer). Architektura města je neuvěřitelně rozmanitá. Zaujmout vás může například mešita Hassana II., což je nejpůsobivější stavba celého města.

4) Navštivte starobylou vesnici Ait Benhaddou

Vesnice Air Benhaddou je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o tradiční předsaharské stanoviště, které je místně známé jako ksar, neboli opevněná vesnice. Vesnice leží na úpatí pohoří Atlas, zhruba tři hodiny jihovýchodně od Marrákeše. Procházky po vesnici jsou zdarma, i když obyvatelé nabízejí oficiální prohlídky s průvodcem už od 10 liber na osobu.

5) Dopřejte si tureckou lázeň

Výběr tureckých a marockých lázní po celé zemi, známý místně jako hammam, hraje důležitou roli v každodenním životě místních obyvatel a je také oblíbenou atrakcí pro turisty. I když se mírně liší od termálních lázní, jedná se totiž o parní lázně, plní v zemi podobnou roli jako místo pro setkávání, povídání a odpočinek.

Koupele jsou výživným, relaxačním zážitkem, který údajně omlazuje tělo. Často sídlí ve složitých komplexech, některé dokonce nabízejí lázeňské procedury a masáže. Rituál koupání je komplikovaný – začíná ve vodách a poté se přesouvá do řady saun. Lázně jsou zde velmi levné.

6) Prozkoumejte pobřeží Atlantiku

Marocké pobřeží Atlantiku, daleko od severního přístavu Tanger, je domovem několika oblíbených přímořských letovisek. Essaouira a Agadir jsou hlavní, obě známé destinace pro zájezdy a nabízejí dlouhé úseky zlatého písku.

7) Navštivte historické město Volubilis

Město Volubilis je další památka zapsaná na seznamu UNESCO, a rozhodně stojí za návštěvu. Je to místo částečně vykopaného římského města. Ruiny se nacházejí poblíž Meknes (samotného bývalého hlavního města Maroka) a pocházejí ze 3. století před naším letopočtem a podle Unesco demonstrují rozvoj měst, historickou epigrafii a důkazy několika starověkých civilizací. Jako jedno z nejlépe zachovaných archeologických nalezišť v zemi obsahuje vlastní muzeum, několik neuvěřitelných mozaik a ruiny budov včetně Fora Romana, Kapitolu, Vítězného oblouku a termálních lázní.

8) Vydejte se na túru v pohoří Atlas

Pohoří Atlas se táhne přes Maroko, Alžírsko a Tunisko a Maroko je domovem částí Anti-Atlas, Vysoký Atlas a Střední Atlas. Marrákeš je dobrou základnou pro objevování hor, s několika městy a vesnicemi, některá leží jen 40 mil daleko, a fungují jako vstupní brány. Jedna vesnice, Imlil, je výchozí bod pro mnoho z těch, kteří chtějí vylézt na vrchol Mount Toubkal, nejvyšší vrchol severní Afriky (4 167 m).

9) Vyražte na pláž Legzira

V Maroku je spousta věcí, které stojí za to dělat, a zažít to všechno by nejspíš trvalo celý život. Mezi nejlepšími věcmi, co dělat v Maroku, jsou také pláže. Za návštěvu stojí například pláž Legzira. Tento klenot severní Afriky bývá označován za jednu z nejúžasnějších pláží na světě. Můžete se zde projít po jedněch z nejkrásnějších pláží atlantického pobřeží.

10) Palác Bahia

Jak jsem zmínila výše, palác Bahia je jedno z nejhezčích míst v Marrákeši. Je to povinná destinace pro ty, kteří se zajímají o marockou historii. Tato ohromující budova o rozloze více než 8 000 metrů čtverečních má 160 neobydlených pokojů, z nichž v některých kdysi sídlily manželky a konkubíny pána. Vrcholem je barevně dlážděné nádvoří se šplouchajícími fontánami, které se nachází uprostřed.

Dnes místo slouží jako historické muzeum, kam mohou návštěvníci vstoupit za účelem prohlídky. Na druhé polovině nádvoří jsou však zakázané zóny, kam návštěvníci nesmí.

11) Vodopády Ouzoud

Jakmile plně prozkoumáte rušnou medínu v Marrákeši, můžete si odpočinout od města a vydat se dál do přírody. Vodopády Ouzoud of Azilal, které se nacházejí v blízkosti regionu Středního Atlasu, jsou jedním z míst, která byste v Maroku měli vidět.

Autor článku

Dominika Pauerová

error: Content is protected !!