Publikováno 24. ledna 2024

14 tipů, co vidět v Madridu: Památky, zábava i jídlo

14 tipů, co vidět v Madridu: Památky, zábava i jídlo

Madrid je hlavní město Španělska, které nabízí spoustu krásných památek, ulic i míst s dechberoucím výhledem jako dělané na odpočinek. V článku prozradím 14 tipů, co vidět v Madridu.

14 tipů, co vidět v Madridu: Památky, zábava i jídlo

Madrid, hlavní a zároveň největší město Španělska, je víc než jen slunné místo, kde si dáte křupavé churros máčené v lahodné čokoládě. Je to druhé největší město v Evropské unii a jedná se o významné kulturní a ekonomické centrum Španělska. Nachází se zde sídlo španělských institucí a hlavně je to oblíbené místo mnoha turistů. Pokud se do Madridu vydáváte také, zaměřte se na mých 14 tipů, co vidět v Madridu.

1) Gran Vía

Gran Vía je ulice, přesněji hlavní turistická a nákupní tepna, nacházející se v centru hlavního města. Začíná na ulici C/Alcalá a vede 1,3 km až na konec na náměstí Plaza de España. V průběhu více než 100 let měla Gran Vía různé názvy v závislosti na vládnoucí garnituře. Během španělské občanské války se jí lidově říkalo minometná třída, protože na chodnících a budovách končily granáty. V roce 1981, během španělské transformace, byla tato ikonická ulice přejmenována na Gran Vía. Během své dlouhé historie byla Gran Vía domovem prvních madridských obchodních domů a některých z nejlepších zábavních míst ve městě.

2) Královský palác (Palacio Real)

Královský palác v Madridu je jedním z největších paláců na světě. Má více než 3400 pokojů a je plný pokladů španělské koruny. Přestože v paláci v současné době nebydlí žádný ze španělských královských členů, je stále oficiálním sídlem hlavy státu a jedním z mála na světě, který je přístupný veřejnosti.

3) El Retiro Park

El Retiro Park je asi nejlepší místo, kam si můžete jít odpočinout mezi stromy a užít si pobyt na čerstvém vzduchu. V tomto obrovském parku můžete dělat aktivit rovnou několik. Třeba se procházet po zahradách nebo si pronajmout loďku a plout po jezeře. Toto jezero je umělé a má překvapivě dlouhou historii a španělská monarchie ho v 17. století dokonce využívala k předvádění falešných námořních bitev.

4) Hlavní náměstí (Plaza Mayor)

Hlavní náměstí (Plaza Mayor), které původně sloužilo jako velké tržiště, bylo postaveno za vlády Filipa III. a nyní je centrálním náměstím v Madridu. V 60. letech 16. století požádal Felipe II. Juana de Herreru, architekta Monasterio del Escorial, aby proměnil tržiště ve skutečné náměstí. Počítal s velkolepým designem, kde by obchodníci mohli cítit svou důležitost a kde by bylo možné řádně podnikat. Teprve v roce 1617 se začalo se stavbou.

5) Katedrála Almudena (Katedrála Panny Marie Almudenské)

Nejznámější madridská katedrála je Almudena nebo-li Katedrála Panny Marie Almudenské, která se nachází hned vedle královského paláce. Je to jedna z nejmladších katedrál v Evropě, jejíž stavba byla zahájena v roce 1883 a dokončena v roce 1993. Katedrála je postavena v neogotickém stylu, ale její architektonický vzhled je ovlivněn i jinými styly, jako je novorománský, klasicistní a románský. Interiér katedrály je bohatě zdobený, jeho návštěvu doporučuji každému, kdo se alespoň trochu zajímá o historii.

6) Palacio de Cristal

Palacio de Cristal (Skleněný palác), je palác, který se nachází v parku Retiro a rozhodně stojí za návštěvu. Mistrovské dílo ze železa a skla bylo původně navrženo jako skleník. Palác je postaven ve tvaru řeckého kříže a na cihlovém podstavci je zdoben keramikou. Palác dosahuje výšky 22 metrů a 60 centimetrů. Dnes slouží jako venkovní výstavní prostor pro Museo Reina Sofia.

7) Ochutnejte churros v San Ginés

Když přijedete do Španělska, první věc, kterou byste měli udělat, je ochutnat vynikající churros. Typicky se podávají s hustou čokoládou, do které se namáčí. Doporučuji ochutnat churros v Chocolateria San Ginés, kde mají jedno z nejoblíbenějších churros ve městě.

8) Náměstí Puerta del Sol

Sol je velmi živá čtvrť, kde se nachází spousta restaurací, kaváren se zahrádkami, a barů s tapas. Kromě toho zde narazíte také na muzea a divadla, a zajímavou architekturu. Zaměřte se na náměstí Puerta del Sol, kde hledejte značku uprostřed náměstí, která označuje španělský kilometr 0. Toto je výchozí bod pro všechny hlavní silnice, které opouštějí Madrid a míří do všech koutů země.

9) Prohlédněte si pouliční umění v Lavapiés

Rádi poznáváte město pěšky? Vydejte se do čtvrti Lavapiés, kde si prohlédnete pouliční umění na stěnách budov. Právě graffiti dodávají této čtvrti své kouzlo. Navíc si na tomto místě vyfotíte spoustu krásných fotek.

10) Navštivte nejstarší restauraci na světě

Když už budete v Madridu, nestála by za návštěvu nejstarší restaurace světa? Ta se jmenuje Casa Botín a pochopitelně je nutné si zde předem udělat rezervaci. Restaurace byla otevřena v roce 1725 a po tři staletí nabízí tradiční španělskou kuchyni. Restaurace zachovává atmosféru taverny ze svých počátků. Jeho nejznámějšími pokrmy jsou pečené jehně a selátko; poslední jmenovaný byl oblíbeným pokrmem častého zákazníka Ernesta Hemingwaye.

11) Chrám Debod

Debod je chrám, který původně stál v Egyptě, ale byl rozebrán a poté opětovně sestaven v Madridu. Nyní se nachází v Parque de la Montaña a je obklopen krásným zrcadlovým bazénem. Můžete si tak prohlédnout kus egyptské historie i bez toho, aniž byste museli Egypt navštívit.

12) Matadero Madrid

Matadero Madrid, který dříve sloužil jako průmyslová jatka, je nyní obrovským kulturním komplexem pro umění. Kromě mnoha rotujících uměleckých výstav zde hosté naleznou rozsáhlý kalendář akcí, včetně filmových projekcí, divadelních her a živé hudby. Pokud jste milovníci umění, vaše kroky by měly vést právě sem.

13) Vydejte se na vrchol Círculo de Bella Artes

Abyste se dostali na terasu na vrcholu Círculo de Belles Artes, budete muset zaplatit malý poplatek, ale výhled na ulici Gran Via a dál stojí za to. Z tohoto místa si dopřejete úžasný pohled na město a vyfotíte krásné fotky – právě zde totiž vznikají ty nejhezčí snímky z celého Madridu.

14) Zajděte si na fotbal

Fotbaloví fanoušci si nemohou nechat ujít vzrušující zápas Real Madrid na domácím stadionu Santiago Bernabéu v hlavním městě. Hra může být dvojnásobně vzrušující, pokud tým zrovna hraje s odvěkým rivalem FC Barcelona. A pokud budete v Madridu zrovna v době, kdy se nekoná žádný zápas, stále se můžete přihlásit na prohlídku stadionu.

5/5 - (3 votes)
Autor článku

Dominika Pauerová

error: Content is protected !!