Publikováno 22. července 2023

Co vidět v Benátkách: 9 tipů na památky i dobré jídlo

Co vidět v Benátkách: 9 tipů na památky i dobré jídlo

Benátky, slavná italská klenotnice plná kanálů, mostů a úchvatných památek, přitahuje každoročně miliony návštěvníků ze všech koutů světa. Toto město na vodě, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí nespočet kouzelných zážitků pro každého cestovatele.

  • Benátky patří mezi nejkrásnější italská města, ve kterém si užijete pohled na spoustu krásných památek – zaměříme se na ty nejzajímavější
  • V Benátkách můžete ochutnat některá typická jídla, zejména Risotto al nero di seppia, dezert tiramisù nebo oblíbený drink spritz
  • Ubytovat se v Benátkách lze v krásných hotelech za rozumnou cenu. Připravila jsem pro vás tipy na ubytování, a to od nejlevnějšího až po nejluxusnější.

Co vidět a navštívit v Benátkách?

Benátky jsou městem plným jedinečných zážitků. Bez ohledu na to, jestli procházíte po malebných uličkách, objevujete tajemství místních čtvrtí nebo se plavíte po romantických kanálech, nezapomenutelné dobrodružství vás čeká na každém kroku. Při návštěvě nezapomeňte také ochutnat místní speciality a vychutnat si atmosféru tohoto kouzelného místa na vodě. Na konci článku se dozvíte, jaké jídla byste měli v Benátkách ochutnat.

1) Ztraťte se v uličkách malebných Benátek

Odložte mapu a jen tak se toulejte. Na chvíli zapomeňte na velká a oblíbená místa. Menší kanály mimo hlavní turistickou trasu jsou pro toulky jako stvořené.

Benátky jsou natolik malé, že je můžete projít za několik hodin. Prozkoumejte kanály, poseďte a odpočiňte si na malých náměstích, která město protkávají, zajděte si do kavárny na kávu nebo víno a prostě si toto město hlavně užijte tak, aniž byste měli pocit, že si musíte odškrtnout spoustu míst ze seznamu úkolů.

2) Bazilika sv. Marka (Basilica di San Marco)

Bazilika svatého Marka je ikonickým symbolem Benátek. Kostel, který byl původně navržen jako soukromá kaple dóžete, v průběhu staletí zaujal významnou roli v náboženském a politickém životě města.

Bazilika byla postavena, aby střežila relikvie svatého Marka evangelisty, které byly ukradeny v egyptské Alexandrii. Bazilika svatého Marka, známá také jako Zlatý kostel, je proslulá dominantou zlatých mozaik, které jsou ve světě umění docela zajímavou podívanou.

3) Dóžecí palác (Palazzo Ducale)

Dóžecí palác je palác postavený v benátském gotickém stylu. Po staletí sloužil jako sídlo dóžete, sídlo vlády a justiční palác. Nyní je zde muzeum. Návštěva Dóžecího paláce bezpochyby patří k povinným zážitkům v Benátkách. Historie, která se zde odehrávala, je neuvěřitelná. Prohlídka tohoto paláce patří k tomu nejlepšímu, co můžete v Benátkách podniknout.

Palác si můžete prohlédnout sami nebo si objednat prohlídku s průvodcem. Při prohlídce paláce se vám naskytne další fantastický výhled na Benátky, který si zkrátka nemůžete nechat ujít.

4) Most Rialto (Ponte di Rialto)

Most Ponte di Rialto, který se klene přes Canal Grande, je nejoblíbenějším benátským mostem. Z vrcholu mostu si můžete vychutnat další fantastický, ikonický výhled na toto město. Prohlédněte si ho při východu nebo západu slunce, připojte se k davům turistů uprostřed dne. Pozorovat z tohoto místa gondoly, vaporetta a trajekty plující po Velkém kanálu nahoru a dolů je fascinující.

Počítejte však s tím, že se o tento prostor budete dělit se spoustou dalších cestovatelů.

5) Kanál Grande (Canale Grande)

Kanál Grande, hlavní ulice Benátek, je často považován za nejromantičtější, nejúchvatnější a nejzajímavější ulici na světě. Tato starobylá vodní cesta se klikatí v poklidném tvaru písmene S od baziliky svatého Marka v délce něco přes tři kilometry a končí v laguně nedaleko nádraží Santa Lucia.

6) Ostrov Burano

Burano je ostrov v benátské laguně. Nachází se severně od Benátek, v těsné blízkosti Torcella, a je proslulý výrobou krajek. Ostrov Burano je proslulý svými krajkami a barevnými domky, jeho návštěvu vřele doporučuji!

itálie, burano, benátky
Ostrov Burano

7) Ostrov Murano

Murano je jedním z hlavních ostrovů v Benátské laguně. Je proslulý především svými sklárnami a laboratořemi, a pokud máte v Benátkách trochu více než pár dní, měli byste zvážit jeho návštěvu. Na ostrově Murano můžete sledovat mistry skla přímo při jejich práci a nakoupit si originální skleněné předměty, které skvěle poslouží také jako dárek pro vaše blízké.

Menší množství lidí na ostrově nabízí klidnější atmosféru, která se v turistickém ruchu Benátek už dávno ztratila.

8) Arzenál (Arsenale)

Benátský arzenál (italsky Arsenale di Venezia) má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do počátku 12. století. V té době byla totiž Benátská republika, takzvaná Serenissima, významnou námořní velmocí. Benátská flotila sloužila k obchodu s ostatními zeměmi a k obraně města před případnými útočníky.

Arzenál byl postaven za účelem umístění a údržby těchto lodí a podle potřeby i stavby nových. Stal se jednou z největších a nejmodernějších loděnic na světě, v níž pracovaly tisíce kvalifikovaných dělníků a řemeslníků. Arzenál byl zodpovědný za stavbu a opravy lodí pro benátské námořnictvo a také za výstavbu budov a dalších staveb po celém městě.

Historická loděnice, kde byly stavěny benátské válečné lodě, je dnes zajímavým komplexem muzeí a výstavních prostor, který stojí za návštěvu.

9) Náměstí Piazza San Marco

V srdci Benátek se nachází náměstí Piazza San Marco, hlavní veřejné náměstí města a jediné náměstí, které se svou délkou 180 metrů a šířkou 70 metrů skutečně řadí mezi náměstí.

Náměstí ohraničují sloupy svatého Marka a svatého Teodora, bazilika svatého Marka, zvonice baziliky neboli Campanile, Ducale Palazzo, Museo Correr a Torre dell‘ Orologio, Hodinová věž.

Krása náměstí okouzlila dokonce i Napoleona, který ho nazval „nejkrásnějším salónem na světě“. Proto je v zájmu zachování jeho prestiže na náměstí zakázáno jíst a pít.

Jaké jídlo v Benátkách ochutnat?

V Benátkách, které jsou známé svou bohatou kuchyní, je mnoho lahod a místních specialit, které stojí za ochutnání.

Risotto al nero di seppia: Toto je černé rizoto připravené z rýže, která je vařena s inkoustem z sépie (mořského hlavonožce). Má bohatou a sytou chuť a je to jedna z nejtypičtějších benátských specialit.

Fritto misto: Jedná se o smaženou mořskou směs, která může obsahovat krevety, rybí filety, kalamáry nebo zeleninu. Podává se s citronem a je oblíbenou pochoutkou.

Sarde in saor: Toto je jedno z tradičních benátských jídel. Jsou to sardinky, které jsou uzené, smažené a poté marinované ve sladkokyselém nálevu z cibule, ocet a rozinek. Podávají se často jako předkrm nebo chod k aperitivu.

Bigoli in salsa: Bigoli jsou tradiční benátské těstoviny podobné špagetám. Bigoli in salsa jsou podávány s omáčkou vyrobenou z cibule, sardinek a čerstvě nasekané petržele.

Baccalà mantecato: Jedná se o krémovou omáčku z uzené tresky, která je často podávána s polentou.

Risi e bisi: Toto je zeleninová rýžová polévka s hráškem, která se často podává během jarní sezóny.

Tiramisù: Známý dezert, který má původ v Benátkách. Tiramisù je vrstvený dezert vyrobený z mascarpone sýru, kávy a piškotů namočených v kávě a likéru.

Cicchetti: To jsou benátské verze tapas nebo malé předkrmy. Můžete si vybrat z různých druhů sýrů, mas, mořských plodů a zeleniny.

Spritz: Nezapomeňte si vychutnat tradiční benátský koktejl „spritz“, který se skládá z prosecca, aperolu nebo jiného likéru a perlivé vody. Podává se s kouskem pomeranče nebo olivou.

Kde se v Benátkách ubytovat?

Tipy na ubytování pro 2 osoby (cena za 1 noc):

Levné Orientační cena: od 1 611 Kč Prozkoumat
Střední cesta Orientační cena: od 2 997 Kč Prozkoumat
Prvotřídní Orientační cena: od 6 148 Kč Prozkoumat

V Benátkách je spousta nádherných hotelů, ve kterých se můžete ubytovat. Záleží hlavně na tom, jak moc si chcete toto město užít. Nejlevněji se můžete ubytovat v hotelu Agli Artisti za cenu od 1 611 Kč pro 2 osoby za noc včetně snídaně. Pokud se v hotelu plánujete jen vyspat a hned ráno utíkat poznávat Benátky, pak vám pravděpodobně bude stačit.

Pokud si chcete užít krásný hotel s dobrou snídaní v ceně, bude se vám líbit hotel Venice Maggior Consiglio, což je zlatá střední cesta. Ubytování na jednu noc pro 2 osoby si zarezervujete už od 2 997 Kč.

Chcete si užít Benátky se vším všudy? Pak vsaďte na prvotřídní komfort, který zažijete v hotelu Ca‘ Bonfadini Historic Experience. Toto královské ubytování na jednu noc pro 2 osoby koupíte od 6 148 Kč.

Kolik stojí letenky do Benátek?

Nejlevnější letenky do italských Benátek seženete tak, že je koupíte s předstihem několik měsíců – to je nejjednodušší způsob, jak ušetřit několik set až tisíc korun. Například letenky s odletem z Prahy koupíte s předstihem dva měsíce u společnosti Ryanair už od 859 Kč. Letenky kupujte na oficiálních stránkách aerolinek.

Tip: Nejlevnější letenky koupíte mimo sezonu. Pokud chcete ušetřit, vydejte se do Benátek třeba v září, říjnu nebo v dubnu. Příjemným bonusem bude to, že v Benátkách bude podstatně méně turistů. V létě si budete muset za letenky připlatit.

Často kladené dotazy

❓Jaké je nejlepší období pro návštěvu Benátek?

Nejlepší období pro návštěvu Benátek je od dubna do června a od září do října. Během těchto měsíců je zde příjemné počasí a méně turistů.

❓Jaké jsou nejlepší způsoby prozkoumání Benátek?

Nejlepším způsobem prozkoumání Benátek je pěšky a vaporettem. Benátky jsou známé svými malebnými uličkami a kanály, takže je ideální procházet se po městě a objevovat jeho kouzlo. Můžete si také pronajmout gondolu pro romantickou plavbu po kanálech.

❓Jaká je nejlepší cesta z letiště do centra Benátek?

Z letiště se dostanete například autobusem, který jezdí v pravidelných intervalech. Cena jízdenky je kolem 10 eur.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Aneta Susedíková

Při psaní se cítím jako ryba ve vodě. Je to ideální koníček, nejlepší práce a skvělá příležitost, jak pomoct čtenářům získat užitečné informace, které jsou podloženy důkladným průzkumem. Výsledkem jsou srozumitelné články, které čtenáře prostě baví číst.