Publikováno 24. listopadu 2023

15 tipů, co vidět v Ženevě: Památky, zábava i dobré jídlo

15 tipů, co vidět v Ženevě: Památky, zábava i dobré jídlo

Ženeva má mnoho krásných míst, co byste měli vidět. Navštívit můžete památky, parky, muzea, ale i vyhlášené restaurace či kavárny.

  • V Ženevě se nachází několik muzeí a kulturních památek, které stojí za návštěvu. Patří mezi ně například Muzeum Červeného kříže a Červeného půlměsíce a Ústav CERN.
  • Abyste co nejlépe poznali místní atmosféru, zajděte si v sobotu na bleší trh Plainpalais, kde si můžete pořídit skutečné poklady.
  • V Ženevě nevynechejte návštěvu katedrály svatého Petra či (horu) Mont Salève, odkud je nejkrásnější výhled na město.

15 tipů, co vidět v Ženevě: Památky, zábava i dobré jídlo

Ženeva je kosmopolitní město v srdci Evropy, které je známé svou vysokou úrovní života, krásným Ženevským jezerem a mnoha dalšími místy, na které se zaměřím v tomto článku. Pojďte se semnou podívat na 15 tipů, co vidět v Ženevě.

1) Staré město

Tou pravděpodobně úplně nejhezčí částí Ženevy je Staré Město, které se rozkládá na kopci kolem katedrály Cathédrale Saint-Pierre a pěšího náměstí Place du Bourg-de-Four. Stojí za to projít si ho kvůli zajímavým butikům, hezké architektuře, četným kavárnám a restauracím a možnosti pozorovat lidi u kávy v La Clémence. Ponořte se do historie Ženevy a navštivte archeologické vykopávky pod katedrálou a pak se projděte po promenádě s krásným výhledem na park Bastions pod vámi a pohoří Jura v dálce.

2) Muzeum Červeného kříže a Červeného půlměsíce

Ženeva je sídlem několika mezinárodních organizací, z nichž některé jsou přístupné návštěvníkům. Navštívit můžete rovnou dvě nejlepší. Zajímavé Muzeum Mezinárodního Červeného kříže a Červeného půlměsíce je nepřehlédnutelné díky své dojemné a někdy šokující stálé expozici, která mapuje životně důležitou humanitární činnost organizace za posledních 150 let. V kombinaci s prohlídkou Paláce národů, evropského sídla Organizace spojených národů, se dozvíte, jak se řeší největší problémy současného světa.

3) Bleší trh Plainpalais

V sobotu dopoledne není lepšího místa než náměstí Plaine de Plainpalais, kde se koná jeden z největších a nejlepších bleších trhů ve Švýcarsku. Při pravidelném brouzdání mezi stovkami stánků můžete narazit na skutečný unikát – od drobností přes historické oblečení, hračky z druhé ruky až po etnické šperky a větší kusy nábytku. Až se vyčerpáte, prodlužte si vintage atmosféru a zajděte do kavárny a zmrzlinárny Remor z 30. let, kde můžete z venkovní terasy pozorovat svět okolo sebe.

4) Pláž v Perle du Lac

Na tuto pláž u Ženevského jezera rádi chodí místní obyvatelé – turisté o ní moc neví. Abyste se na toto skryté místo dostali, budete muset obětovat několik svižných pohybů: po překonání strmé brány malého, ale symbolického přístavu Perle du Lac se vám odhalí stometrový úsek kamenitého jezerního břehu, na který se dostanete rychlým sestupem. Toto místo bývá obvykle prázdné – a to i v létě, a je ideální pro klidné odpolední koupání, aniž byste museli opustit centrum města.

5) Katedrála svatého Petra (Katedrála St. Pierre)

Jedním z nejlepších způsobů, jak si prohlédnout Nové město, je podívat se na něj shora, vydat se ke katedrále svatého Petra a vystoupat na dvě vysoké věže, které nabízejí nádherný výhled na město a Ženevské jezero. Jižní věž je ideální navštívit za slunečného počasí, v horším počasí se vydejte naopak na severní věž. Tak či tak je to krásné místo, které Ženeva nabízí a které byste určitě měli vidět.

6) Mont Salève (hora)

Bez ohledu na to, jak jste fyzicky zdatní, je pravděpodobné, že se na Mont Salève rádi podíváte – je zde totiž nádherný výhled na Ženevu. Tato hora se nachází necelých 20 kilometrů jihovýchodně od Ženevy na francouzsko-švýcarské hranici a nabízí množství turistických tras a tras pro horská kola, stejně jako paragliding a běžecké trasy. Pokud se nechcete při návštěvě hory zapotit, vydejte se na palubu lanovky, která návštěvníky vyváží na vyhlídkovou terasu s restaurací.

7) Fontána Jet d’Eau

Žádná návštěva Ženevy by nebyla úplná bez návštěvy jedné z jejích nejznámějších památek: Jet d’Eau. Tato impozantní fontána, která byla postavena v roce 1886, aby pomáhala v noci regulovat tlak vody v nedaleké vodní elektrárně, chrlí vodu 140 metrů do vzduchu. Její centrální poloha uprostřed Ženevského jezera znamená, že ji můžete vidět z různých míst v centru města.

ženeva co vidět, co vidět v ženevě, fontána
Fontána Jet d’Eau v Ženevě, která tryská vodu do výšky 140 metrů

8) Park Grange (Parc La Grange)

Tento park se rozkládá na ploše téměř 130 000 čtverečních metrů a nabízí udržovanou zahradu plnou bazénů, pergol a více než 200 druhů růží. Kromě toho se na pozemku stále nachází vila z 18. století, ve které je nyní restaurace a hotel, a každé léto se v areálu Théâtre de Verdure pořádají bezplatné koncerty.

9) Konzervatoř a botanická zahrada Ženeva

Konzervatoř a botanická zahrada Ženeva se nachází u severní hranice Ženevy mezi Palácem národů a Ženevským jezerem a nabízí klidné prostředí pro odpočinek. V tomto živém muzeu se nachází řada zahrad, kde návštěvníci najdou sezónní květiny, bylinky, švýcarské rostliny, růžové keře a další. K dispozici je také několik skleníků, knihovna, obchod se suvenýry, kolotoč, restaurace a zvířecí park.

10) Švýcarská čokoládovna

Nemůžete navštívit Švýcarsko, aniž byste si dopřáli spoustu lahodné švýcarské čokolády. To zkrátka nejde! Při prohlídce nádherného ženevského města se zastavte v mnoha místních čokoládovnách, kde můžete ochutnat a nakoupit a zároveň ochutnat tamní božskou čokoládu.

A nebo ještě lépe – objednejte si prohlídku čokoládové kultury Ženevy s průvodcem. Čokoládová procházka Ženevou vás zavede do těch nejlepších obchodů a kaváren ve městě. A navíc ochutnáte spoustu nejlepších čokoládových pochoutek v okolí.

11) Květinové hodiny

Slavné ženevské květinové hodiny jsou pamětihodností, kterou musíte ve městě vidět. Tyto obří hodiny tvořené barevnými květinovými záhony se nacházejí na západní straně Anglické zahrady (Jardin Anglais, další krásné zelené místo v Ženevě) a je na ně krásný pohled. Tvoří je tisíce květin a jsou celoročně dobře udržované, i když rostliny se mění spolu s ročními obdobími. Návštěva je zdarma a místo je přístupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Adresa: Quai du Général-Guisan 28, 1204 Genève

12) Prohlídka ústavu CERN

Evropská organizace pro jaderný výzkum, často označovaná jako CERN, je největší laboratoří částicové fyziky na světě. Institut CERN byl založen v roce 1954 a sídlí v Ženevě. Pokud se alespoň trochu zajímáte o fyziku a vědu, je to jedna z nejlepších institucí na světě.

Každý den se v CERNu konají bezplatné prohlídky s průvodcem, které trvají 1,5 hodiny. Prohlídky jsou velmi oblíbené a jejich kapacita je omezená, ale místo si můžete rezervovat až na místě.

13) Plavba lodí po Ženevském jezeře

Jedním z nejlepších způsobů, jak si prohlédnout ženevské památky, je plavba lodí po Ženevském jezeře. Můžete se pohodlně usadit, kochat se pohledy na město a okolní Alpy a prostě si užívat svůj velkolepý výlet do Švýcarska.

Pokud jste již vyzkoušeli jízdu na paddleboardu, foilboardu nebo wakeboardu, zkuste si užít slavné jezero pouhým odpočinkem na lodi. Plavba obvykle trvá asi hodinu, takže je to snadný výlet, který můžete zařadit do celodenní prohlídky památek.

14) Café du Centre

Oblíbená místní kavárna nesoucí jméno Café du Centre je otevřena již od 30. let 20. století. Je to restaurace s historií a neuvěřitelným jídlem. Zaměřují se na čerstvé mořské plody a masové pokrmy s místními příchutěmi.

15) Restaurant la Fresque Chez Emily

Jedna z oblíbených a velmi dobře hodnocených restaurací v Ženevě je nepochybně Restaurant la Fresque Chez Emily, což je je luxusní restaurace se zaměřením na moderní francouzskou kuchyni, která byla otevřena v roce 1918. Nachází se v centru města, v blízkosti Ženevského jezera.

5/5 - (1 vote)
Autor článku

Dominika Pauerová

error: Content is protected !!