Viagogo recenze: Pozor na podvodné praktiky se vstupenkami
Viagogo je zahraniční portál přeprodávající vstupenky na různé koncerty a další kulturní akce. Je nechvalně známý svými vysokými cenami a nepříliš správným přístupem. V tomto článku se zaměřím na samotný portál i recenze a zkušenosti zákazníků, kteří mají s Viagogo svou osobní zkušenost.
- Viagogo přeprodává vstupenky za vysokou cenu, často se objevuje i podvodné jednání, v důsledku kterého zákazníci své vstupenky nedostanou, nebo přijdou dokonce i o své peníze
- Před portálem Viagogo varovala i Česká obchodní inspekce, která dostávala spoustu stížností od zákazníků už v roce 2018
- Pro náš web Kapitalio se vyjádřila i ředitelka spotřebitelské organizace dTest, která doporučila zákazníkům, co mohou dělat, pokud byli společností Viagogo podvedeni.
Společnost Viagogo přeprodává vstupenky na různé kulturní akce. Ceny jsou často mnohem vyšší než ty původní, to však samo o sobě není zas takový problém. Potíž spočívá v nekalých praktikách, kterých se Viagogo podle všeho často dopouští.
Viagogo recenze: Zkušenosti zákazníků nejsou příliš pozitivní
Viagogo se tváří jako bezproblémový portál se vstupenkami, ale jak se zdá, opak je pravdou. Lidé mají čím dál častěji pocit, že je Viagogo podvod. Je to dáno zejména tím, že tento portál často odmítá řešit potíže, zákazníci se tak často marně snaží domáhat svých vstupenek či vrácení peněz. Někteří si vstupenky bez potíží koupí, avšak na místě přijdou na to, že jejich vstupenka již byla využita. Je totiž známo, že Viagogo v minulosti prodával jednu vstupenku i více zákazníkům, ta však lze pochopitelně uplatnit pouze jednou. Někteří zákazníci se tak na koncert kvůli těmto praktikám nedostanou a mohou tak přijít o spoustu peněz, zejména pokud se jedná o koncert v zahraničí, kde je nutné si předem rezervovat také ubytování a zaplatit si cestu. To se pak může pořádně prodražit.
Viagogo má i spokojené zákazníky, kteří s nákupem vstupenek žádný problém neměli. Potíž je v tom, že se tomuto portálu nedá věřit a potencionální zákazník si nemůže být jistý tím, že se nestane součástí nějakého podvodu.
Podvedlo vás Viagogo? Své peníze můžete získat zpět
Pokud jste koupili vstupenky na portálu Viagogo a vaše vstupenka vám nebyla doručena, nebyla platná a nebo s ní bylo něco v nepořádku, stále máte šanci získat své peníze zpět. „V rámci naší služby VašeStížnosti.cz jsme zaznamenali stovky stížností na společnost Viagogo, které se týkají především nedodání vstupenek, dodání vstupenek v jiné cenové kategorii nebo dokonce dodání neplatných vstupenek. Pokud spotřebitel za tyto vstupenky zaplatil platební kartou, může využít možnosti chargebacku u své banky, avšak rozhodnutí o vrácení částky závisí na konkrétní bance,“ doporučuje čtenářům webu Kapitalio Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Pokud bude mít zákazník se svou objednávkou jakýkoliv problém, je vhodné nejdříve Viagogo kontaktovat na e-mailu customerservice@orders.viagogo.com, popřípadě prostřednictvím formuláře na webových stránkách. „Upozorňujeme však, že Viagogo vystupuje jako zprostředkovatel prodeje, což znamená, že spotřebitel uzavírá smlouvu s třetí osobou, která nemusí být podnikatelem. V takovém případě se na právní vztah nevztahují ustanovení na ochranu spotřebitele. Pokud se nedaří společnost kontaktovat, doporučujeme obrátit se na dozorový orgán v zemi, kde má společnost sídlo,“ dodává Eduarda Hekšová s tím, že zákazníkům doporučuje vstupenky nakupovat prostřednictvím oficiálních prodejců.
Společnost Viagogo v minulosti několikrát změnila své sídlo – to nejdříve bylo ve Švýcarsku, poté se částečně přesunulo do USA (platí pro nákup vstupenek z viagogo.com, viagogo.be, viagogo.es či viagogo.fr). To je problém zejména pro zákazníky v Evropě, protože v takovém případě nelze při potížích s objednávkou kontaktovat Evropské spotřebitelské centrum. Jediná možnost, jak se může spotřebitel bránit, je podání stížnosti u Národního amerického úřadu.
Česká obchodní inspekce varovala před Viagogo už v roce 2018
Před serverem Viagogo už před lety varovala i Česká obchodní inspekce (ČOI), která už před lety obdržela desítky stížností. „Inspektoři České obchodní inspekce provedli kontrolu na základě četných podnětů spotřebitelů a prokázali nekalou obchodní praktiku,“ psalo se na webových stránkách České obchodní inspekce v roce 2018. Tehdy mělo Viagogo dostat od ČOI pokutu 60 tisíc korun, ani to je však od podobných podvodů pravděpodobně neodradilo. I v tomto případě je doporučeno nakupovat vstupenky pouze u oficiálních prodejců.
Recenze a osobní zkušenosti zákazníků s Viagogo
- „Cena na vstupence je takřka o polovinu nižší než za kterou jsem kupovala – ale možná je to právě tím jiným ne tak atraktivním termínem. Jsem poučená, příště jinde.“
- „Zakoupila jsem si lístky na sportovní utkání Sparta-Slavie, toto utkání společnost Viagogo nabízela v ceně 896,- Kč. Zadala jsem číslo platební karty, objednala tři vstupenky, vygenerovala se pak částka 3 x 896,- Kč + 3 x 90,-Kč dopravné a 3 x 319,- Kč poplatek za jakousi rezervaci. Bohužel už se mi nepodařilo zrušit tento příkaz a platba byla provedena. Okamžitě poté jsem chtěla objednávku zrušit, k mému překvapení mi bylo sděleno, že obdržím částku 3 x 896,- Kč v případě zrušení, že poplatky si ponechají. Neměla jsem jiné možnosti, pouze byla možnost podat inzerát. Bezvýchodné řešení, kde jsem během pár vteřin nechala vydělat společnost 1227,- Kč. Bohužel jsem naletěla, ale tímto bych chtěla na tuto skutečnost upozornit ostatní.“
- „Moje banky mají Viagogo automaticky na blacklistu, tak jsem to raději vzdala.“
Nákup vstupenek na Viagogo nedoporučuji
Koupit si vysněné vstupenky a užít si koncert se skvělou atmosférou je nepochybně velmi lákavé, jenže se často může stát že jsou vyprodané. V takovém případě vám bohužel nemůžu doporučit se obrátit na portál Viagogo, který zkrátka není důvěryhodný, a to ani v případě, že by se jednalo o jediné místo, kde by byly vstupenky k dispozici. Hrozí riziko, že byste mohli přijít o spoustu peněz, které byste jen velmi těžko získali zpět.